Ara
  • Harun kayacan

Online Terapi & Danışmanlık


Online terapi, internet üzerinden yürütülen psikoterapi veya danışmanlık hizmetlerini ifade eder. Yüz yüze terapinin aksine online terapi; bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi internet bağlantısı olan herhangi bir cihazı kullanarak bir terapist veya danışmanla bağlantı kurmanıza olanak tanır.


Araştırmalar, çevrimiçi terapinin çeşitli zihinsel sağlık durumları için yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini gösteriyor.


Çalışmaların bir literatür incelemesi, çevrimiçi bilişsel davranışçı terapinin (CBT) orta dereceli depresyon tedavisinde yüz yüze terapi kadar etkili olduğunu buldu. Başka bir inceleme, çevrimiçi BDT'nin panik bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu ve yaygın anksiyete bozukluğu için yüz yüze tedavi olarak eşit derecede etkili olduğunu buldu.


İnsanların yüz yüze terapi yerine online terapiyi tercih etmesinin birçok nedeni vardır. Aşağıdakiler, online terapinin en büyük avantajlarından bazılarıdır;


  • Online terapi genellikle oldukça uygun fiyatlı ve kullanışlıdır. Terapi seanslarına evinizin rahatlığında online olarak katılacağınız için, terapi seanslarınızı genellikle sizin için en uygun olan saatlere planlayabilirsiniz.

  • Online terapi, kırsal veya uzak bölgelerdeki insanlara ruh sağlığı tedavisine erişim sunar. Ulaşım noktasında zamandan tasarruf sağlar.

  • Fiziksel veya zihinsel hastalık gibi çeşitli nedenlerle evden çıkamayan kişiler, online terapiyi geleneksel yüz yüze psikoterapi ortamlarına yararlı bir alternatif bulabilir.

Tedavi Daha Ulaşılabilir Olabilir

  • İnternet, ruh sağlığı tedavisini daha ulaşılabilir kılıyor. İnsanlar, fiziksel sağlık sorunları hakkında arkadaşları ve aileleriyle konuşurken kendilerini rahat hissedebilirler, ancak aynı derecede önemli olan ruh sağlığı sorunlarını tartışırken aynı hissetmeyebilirler. Çevrimiçi erişim, tarihsel olarak zihinsel sağlık sorunlarına bağlı olan damgalanmanın üstesinden gelmeyi kolaylaştırır.

  • Zihinsel sağlığınızın güçlü olduğunu hissetseniz bile, online terapi psikolojik olarak daha güçlü olmanıza yardımcı olabilir. Daha iyi psikolojik sağlığa yol açacak sağlık davranışları ve baş etme stratejileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  • Bir profesyonelle konuşmaktan yararlanmak için klinik olarak teşhis edilmiş bir durumunuz olması gerekmez ve online terapi, başlamak için kolay bir yol sağlayabilir.

58 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör