Ara
 • Harun kayacan

Çocuklarda Argo ve Küfürlü Konuşma

Küfür etmek, argo sözcüklerin kullanılması son çocukluk ve ergenlik dönemindeki çocuk ve gençler arasında yaygın olarak rastlanan davranış biçimidir. Çocuğunuzun neden küfür ettiğini bilmek, ne yapmanız gerektiği noktasında size yardımcı olabilir. Çocuklar ve geçler neden küfürlü konuşurlar? Bu konuda neler yapmalıyız? Gelin beraber inceleyelim.


Çocuklar ve geçler neden küfürlü konuşurlar?


Dikkat Çekmek

 • Çocuğunuz dikkatinizi çektiği veya sizden sert tepki aldığı için küfür ediyorsa, küfrü tamamen görmezden gelerek cevap vermek en iyisidir. Sakin olun ve tepki vermeyin. Göz teması kurmaktan, gülmekten, sinirlenmekten veya herhangi bir şey söylemekten kaçının. Bu, küfrü durdurabilir ve daha fazla küfretmeyi önleyebilir.


Kibar bir dil kullandığında çocuğunuza bolca ilgi ve övgü verebilirsiniz.

Öfke ve Hayal Kırıklığı

 • Küfür öfke veya hayal kırıklığından kaynaklanıyorsa, çocuğunuzun duygularını adlandırmasına yardımcı olabilirsiniz- örneğin, "Gerçekten hayal kırıklığına uğradığını görebiliyorum". Çocuğunuzun bu duyguları hissetmesinin normal olduğunu bilmesi önemlidir, ancak bunları daha uygun kelimelerle ifade etmek daha iyidir.

 • Çocuğunuzun öfke veya hayal kırıklığı gibi güçlü duygulardan sakinleşmesine yardımcı olmanız gerekebilir. Daha sonra çocuğunuza 10'a kadar saymak, derin nefes almak veya duygular hakkında konuşmak gibi güçlü duyguları yönetmenin diğer yollarını öğretebilirsiniz.

 • Ayrıca çocuğunuzu rahatsız edici olmayan başka kelimeler kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte ürettiğiniz komik kelimeler önerebilirsiniz.


Akranları Tarafından Onaylanması

 • Çocuğun arkadaş ortamında küfür eden arkadaşları varsa akranları tarafından onaylanmak ve bir gruba dahil olmak için küfür edebilir

Savunma

 • Bazıları için kötü söz söyleme bir savunma davranışıdır. Aşırı otoriter aile ortamında yetişen çocuklar isyan ederek bağımsızlıklarını göstermek isterler.

Olgunlaşma

 • Bazen de çocuklar toplumda yetişkinlerin çok rahat küfür edebildiklerini gördükleri için kötü söz söylemeyi yetişkin olmanın, olgunlaşmanın bir sembolü olarak görürler


Çocuklarla Küfür Hakkında Konuşmak

 • Çocuğunuz küfretmeye devam ediyorsa veya çocuğunuzun küfretmemeyi öğrenmesine yardımcı olmak istiyorsanız, onunla kelime seçimleri hakkında konuşmayı deneyebilirsiniz.

 • Dört yaşın altındaki küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar, küfürlü sözlerin çocuklar için neden uygun olmadığını anlamak için çok küçüktür. 'Bu hoş bir kelime değil' veya 'O kelimeyi kullanmıyoruz' demek yeterlidir.

 • Okul öncesi çocuklar küfürlerin anlamını her zaman anlamazlar, ancak küfürlerin başkalarını incitebileceğini veya incitebileceğini anlayabilirler. Yani 'İnsanları üzen kelimeler kullanmayız' diyebilirsiniz. Ayrıca, başkalarının söylediklerini duysalar bile, çocukların söylemesi uygun olmayan bazı kelimeler olduğunu da söyleyebilirsiniz.

 • Okul çağındaki çocuklar için, küfürlü kelimelerin ne anlama geldiğine dair basit açıklamalardan biraz fayda sağlayabilir. Çocuğunuzun buna hazır olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuza kelimenin ne anlama geldiğini sorarak başlayabilirsiniz. Ardından, neden uygun olmadığını açıklamak için genel terimler kullanın. Örneğin, ' kullanımı hoş değil' diyebilirsiniz.

Küfür Etmekten Vazgeçirmek ve Saygılı Dili Teşvik Etmek

 • Uzun vadede küfürden vazgeçmek istiyorsanız, ailenizdeki yetişkinlerin kabul edilebilir bir dil üzerinde tartışıp anlaşmaları ve bunu çocuğunuzla tartışması iyi bir fikir olabilir.

 • Saygılı dil konusunda aile kurallarınız varsa, çocuğunuzun kabul edilemez bir dil kullandığını belirtmek daha kolay olacaktır. Örneğin, 'Lütfen daha güzel bir kelime kullanın' veya 'Biz böyle kelimeler kullanmayız' diyebilirsiniz.

 • Küfürle ilgili kurallar hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerliyse, çocuklar için daha az kafa karıştırıcı olur. Çocuklarınızın küfürden kaçınmasını istiyorsanız, sizin ve evinizdeki diğer yetişkinlerin de bundan kaçınması gerekir.

Bunlara ek olarak, ailenizde saygılı konuşmayı teşvik etmek ve küfrü azaltmak için şunları deneyebilirsiniz;
 • Küfür etmeyi bırakmakta zorlanıyorsanız kullanabileceğiniz diğer sözcükleri ve zor durumlarla başa çıkmanın başka yollarını düşünün. Örneğin, küfür etmek yerine 'Gerçekten sinirli veya kızgın hissediyorum' gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Bu şekilde duyguları ifade etmenin daha iyi yollarını modellemiş olursunuz.

 • Çocuğunuzun öfke veya hayal kırıklığı ile uygun şekilde ilgilendiğini fark ettiğinizde onu övün. Örneğin, çocuğunuz size bir oyun arkadaşının onları kızdırmak için küfürler kullandığını söylerse, çocuğunuzu durumdan uzaklaştığı ve bu kelimeleri kullanmadığı için övün.

 • Çocuğunuzun ne izlediğini ne dinlediğini ve neyle oynadığını bilin. TV, film, oyun ve uygulamalardaki derecelendirmeleri kontrol edin. Çocuğunuz etraftayken küfürlü dizi izlemekten kaçının. TV'leri, bilgisayarları ve diğer cihazları, onları kolayca görebileceğiniz ve duyabileceğiniz alanlarda tutun19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör